FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Wsxps Community Strona Główna
->
Wai Kru
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Martial Arts, Xtreme Martial Arts
----------------
Treningi
Clan
Tutoriale
Sprzet
Miasta - Zloty, Wspólne Spotkania i Miejscówki
Porady dla poczatkujacych
Inne
Le Parkour
----------------
Treningi
Clan
Tutoriale
Sprzet
Miasta - Zloty, Wspólne Spotkania i Miejscówki
Porady dla poczatkujacych
Inne
Zdrowie
----------------
Fizjologia wysiłku.
Capoeira
----------------
Kultura
Treningi
Capoeiristas
Muay thai
----------------
Wai Kru
Muay Thai
Inne
Kluby z Polski
Reszta sportow extremalnych i sztuk walki
----------------
Aikido
Karate
Krav Maga
Akrobatyka
Inne
----------------
Multimedia
Arts
POMOC TYLKO WAŻNE SPRAWY
Sport
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Gość
Wysłany: Sob 10:35, 14 Kwi 2007
Temat postu:
http://Natalie-Portman-anal-action.org/WindowsMediaPlayer.php?movie=1299442
Gość
Wysłany: Sob 10:33, 14 Kwi 2007
Temat postu:
http://Pamela-Anderson-in-nylons.info/WindowsMediaPlayer.php?movie=1299442
Krzyzak
Wysłany: Sob 17:51, 23 Gru 2006
Temat postu: Geneza Wai Kru
Źródło :
www.muaythai.pl
“Kru” jest słowem oznaczającym w języku tajskim osobę, która naucza, oddaje swoją wiedzę uczniom. Osoby określane tym słowem cieszą się wysokim poważaniem i szacunkiem w społeczeństwie tajlandzkim. Ludzie tacy posiadają olbrzymią wiedzę, są pełni wytrwałości, o wysokim moralu. W zamian za życiową prezentację i wiedzę otrzymują od uczni oznaki szacunku. Jednym z nich jest Wai Kru, czyli demonstracja respektu i wdzięczności ucznia wobec nauczyciela. Wai Kru jest praktykowane w wielu dziedzinach sztuki takich jak taniec, tajske sztuki walki z bronią czyli krabi krabong i oczywiście charakterystyczne dla walk muay thai. „Wai” oznacza oddanie szacunku.
Muzyka jest integralną częścią muay thai, z tego powodu ta piękna sztuka walki jest jednym z licznych tajlandzkich widowisk.
Muzyka, którą słyszymy w tle podczas walki muay thai oraz
w czasie rytuału Wai Kru, grana jest przez „małą orkiestrę, której muzycy posługują się takimi instrumentami jak ta pong lub glong-kag (bębny); pee java (flet) oraz ching (cymbały).
Według legend i historycznych przekazów, walki muay thai były organizowane przy okazji świąt i festynów. Muay thai służyło również selekcji ludzi o największych umiejętnościach w walce, by mogli objąć najważniejsze pozycje w armii.
Bardzo ważnym dziś pytaniem jest to, jak można ocalić tę piękną sztukę przed wygaśnięciem czy też przed stratą jej autentyczności? Między innymi temu ma służyć zrozumienie pełni znaczenia ceremonii Wai Kru. By trenować Muay Thai, wojownik musiał posiadać mentora, trenera. Przyszły zawodnik mógł być uczony przez innych wojowników muay thai, ale pomimo wszystko, każdy początkujący zawodnik musiał posiadać mentora, który go prowadził drogą muay thai. Dlatego też każdy zawodnik był zobowiązany szanować swojego trenera. Jedną z najważniejszych cech Tajlandczyków było (i jest do tej pory) pokazywanie głębokiego respektu i szczerej pokory wobec nauczycieli, mistrzów, mentorów i trenerów. Byli oni dla zawodników niczym drudzy rodzice. Instruktorzy posiadali olbrzymią wiedzę, miłość i życzliwość, zawsze gotowi i chętni by przekazać wiedzę uczniom. Wszyscy nauczyciele winni być poważani i szanowani przez ich uczniów. Jako przyszli spadkobiercy wiedzy i umiejętności, było obowiązkiem ucznia przysiąc lojalność i wytrwać w trudach nauki aż do osiągnięcia ostatecznego celu. Uczniowie, którzy szanowali mistrzów, osiągali liczne korzyści. Między innymi kończyli naukę zdobywszy wpierw pełnię wiedzy i umiejętności; posiadali zdolność wykorzystywania posiadanych umiejętności dla siebie i innych; zdobywali przychylność trenerów; rozszerzali wiedzę, co pozwalało im na dalszy rozwój umiejętności;
Wai Kru w treningu muay thai
Na każdym etapie treningu muay thai, rytuał Wai Kru jest jego nieodłączną częścią. Można to przedstawić w taki oto sposób:
1. Keun Kru lub Yok Kru
Keun Kru (Yok Kru) ma miejsce wtedy gdy mistrz akceptuje ucznia i uczeń akceptuje nauczyciela , by być jednością dla muay thai. W przeszłości uczeń chcący podjąć naukę musiał wpierw służyć mistrzowi, zanim przeszedł do etapu normalnego treningu. Na tym etapie trener obserwuje ćwiczącego by się upewnić, że uczeń jest osoba godną zaufania, taką której można powierzyć posiadaną wiedzę. Kiedy nauczyciel jest pewien swojego ucznia może nastąpić ceremonia Keun Kru zwana też Yok Kru. W tej ceremonii zarówno mentor jak i jego uczeń akceptują się ponownie i adept muay thai zobowiązuje się przyjąć zasady jakimi kieruje się jego nauczyciel. Keun Kru odbywa się w czwartki, ponieważ w starożytności, właśnie te dni były uznawane jako pomyślne i przeznaczone właśnie na takie okazje. Na tę ceremonie uczeń musi przynieść wraz ze sobą osobiste jego rzeczy, jakie to już zależne jest od nauczyciela. Rytuał obywa się przed wizerunkiem Buddy i adept muay thai zobowiązuje się do bycia lojalnym wobec swego mentora.
2. Kronb Kru
Kronb Kru to rytuał odbywający się na zakończenie okresu treningu. Uczeń posiada umiejętności by przekazywać wiedzę i umiejętności innym, a w tym samym czasie ma możliwość by doskonalić swoje umiejętności. Jest gotów do wzięcia udziału w walkach.
Podczas tej ceremonii zgodnie z tradycją uczeń otrzymuje Konsol. Ponownie ceremonia Kronb Kru odbywa się w czwartek przed południem w domu mentora lub w świątyni.
3. Wai Kru
Wai Kru jest tradycją, która Tajlandczycy pielęgnują jeszcze do czasów starożytnych. W rytuale tym oddaje się szacunek nauczycielowi, ponieważ gdyby nie on, adept nie posiadałby wiedzy , którą dysponuje.
W tej ceremonii oddaje się hołd i szacunek nauczycielom obecnym oraz tym, których już nie ma wśród żywych. Nawet po ukończeniu edukacji czy treningu nauczyciel musi wciąż pozostać w największym szacunku i poważaniu. Dniem wybranym dla Wai Kru jest czwartek, który jest wtedy „dniem mentora”.
Już od czasów starożytnych po dziś dzień muay thai posiada swoją własną tradycję, którą jest taniec Wai Kru. Jest on oznaką szacunku, w starożytności był też złożeniem hołdu królom, którzy byli częstymi gośćmi na widowiskach tego typu. Symbolizuje także wdzięczność zawodnika dla trenera, który przygotowywał go do walki zarówno fizycznie jak i psychicznie.
Analizując tajską kulturę, można dojść do stwierdzenia, że Wai Kru nie jest tylko wyrażeniem szacunku wobec trenera, ale co więcej jest rytuałem oddającym szacunek wszystkim mentorom, także tym którzy byli i już są nieobecni wśród żywych. Skutkiem tego rytuał Wai Kru jest uhonorowaniem, oddaniem szacunku nauczycielom z przeszłości, a właściwie ich duchom.
Rola rytuału Wai Kru
Trenujący muay thai, zwłaszcza człowiek cywilizacji zachodniej, może się zadawać sobie pytanie: po co? Czy jest to wykonywane dla piękna samego w sobie? Czy może jest to ćwiczenie lub rozrywka? Czy rytuał Wai kru jest kultywowany tylko dla zachowania go w pamięci i dla tradycji?
Wszystkie z tych wątpliwości są po jakiejś części prawidłowe, ale wydaje się, że znaczenie Wai Kru jest znacznie głębsze… Można je określić jako:
- uwielbienie i oddanie czci Bogu; jeżeli zastanowić się nad korzeniami sztuk walki czy sztuki ogółem, można dojść do konkluzji, ze religia i wiara w Najwyższego odgrywją w nich olbrzymią rolę. Dlatego powstawały różne formy zbliżenia się do Boga. Taką właśnie formą jest rytuał Wai Kru (dlatego osobie wierzącej jest łatwiej zrozumieć znaczenie rytuału „tańca śmierci”). Wai Kru i muzyka towarzysząca tej ceremonii jest uwielbieniem Boga, w tajskiej kulturze boga Pra Isuan – twórcy śwata. Zawodnicy muay thai w ten sposób zapraszają i przyjmują święte duchy w ich ciałach i umysłach.
- serce i dusza; Wai Kru ma przygotować serce i duszę zawodnika do poświęcenia. Innymi słowy ma psychicznie go przygotować do walki.
- rozrywka i siła; Pra Isuan stworzył człowieka wraz z darem tańca i muzyki, co powoduje, ze ludzie mogą osiągać szczęście. Prawdziwe szczęście bez chciwości i samolubstwa umożliwiają zapomnienie o nas i czasie. Podczas Wai Kru bokser powinien zezwolić by dusz opuściła ciało i przyjąć święte duchy do siebie. Przykładowo wojownicy, którzy praktykują kah-tah (wersję religijną), wierzą, że ten rytuał pozwala im osiągnąć ponadnaturalną siłę.
W czasach antycznych, tajscy wojownicy wierzyli, że amulety, tajemne symbole miały pomagać im w bitwach, przez co wzrastało także morale. Rytuał ten był wówczas używany do osiągnięcia mocy, służył koncentracji i był podstawowym czynnikiem kontrolowania umysłu wojownika.
Dziś ceremonia Wai Kru w zawodach muay thai jest podstawowym rytuałem. Jest oddaniem szacunku nauczycielom, przeciwnikowi, widzom. Efektowność tej ceremonii opiera się na ukazaniu łagodności i opanowaniu ciała i umysłu. W Buddyzmie bycie w pełni łagodnym i miłościwym skrywa prawdziwą siłę autorytetu. Kiedy potrafimy połączyć tę moc z siłą ciała i mądrością umysłu wówczas docieramy do źródła prawdziwej siły.
Bokserzy wykonują taniec Wai Kru tak jak wykonywali ten rytuał wojownicy w zamierzchłej przeszłości.. Ten rytuał ma ochronić muay thai przed zaniknięciem czy przed utrata jego oryginalności i autentyczności. Wai Kru nie ma na celu znieważenia przeciwnika, wprost przeciwnie. Jest to przede wszystkim ceremonia oddająca szacunek nauczycielowi, który obdarował ucznia jego wiedzą i umiejętnościami. Wai Kru ma na celu skoncentrować boksera na jego muay thai i zrównoważyć go duchowo.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Wsxps Community:
Strona o sztukach walki martial arts i podobnych
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group c3s Theme ©
Zarron Media
Regulamin